Slovácké léto v Uherském Hradišti odstartovalo v rockovém plameni. ZakázanÝovoce a Rybičky 48 doručili nekompromisní otvírák

Ačkoli je Slovácké léto multižánrovým festivalem, hned jeho první, otevírací večer patřil fanouškům nabroušených kytar, chytlavých refrénů a nefalšované klubové energie přenesené na velké pódium přímo na náměstí v Uherském Hradišti. Naše redakce byla u toho, aby skrze objektiv zachytila momenty, kdy se zaplněné centrum města hned na startu festivalu proměnilo v jednolitou skákající masu. Lepší start než ostrou kytarovou palbou si letošní ročník zkrátka nemohl přát.
Úderem první festivalové hodiny vtrhli na stage ZakázanÝovoce. Tahle parta dostala nevděčnou, ale zásadní roli otevřít celý festival a rozhýbat lidi, kteří se teprve scházeli na hradišťském náměstí. Od prvního riffu ale nasadili nekompromisní tempo a ukázali, jak se pracuje s davem. Byl to zkrátka skvělý otvírák celého festivalu. Žádné dlouhé proslovy, prostě poctivý melodický punk-rock, který zafungoval jako dokonalá rozbuška pro nadcházející dny.
Když se na pódiu začala chystat technika pro Rybičky 48, vzduch v areálu by se dal krájet. Kutnohorská mašina na hity nenechala nikoho na pochybách, kdo je hlavním headlinerem úvodního dne. Od momentu, kdy padla opona a kapela odpálila show hitem BIGBÝT, doprovázeným prvním pyro efektem, jelo Hradiště na 120 procent. Ohňové efekty, které zahřály i lidi v zadních řadách, CO2 děla a ohňostroje vytvořily vizuální peklo, za které by se nestyděla leckterá metalová arena-rocková formace.
Správná rocková show ale potřebuje i silné momenty v davu. O ten nejvtipnější se postaral frontman Kuba Ryba během songu Ženy. Sešel dolů z pódia, aby si zatancoval s fanynkami, což okamžitě vyvolalo menší hradišťské tancování o život. Mezi třemi nejrychlejšími ženami se strhla regulérní, i když úsměvná bitka o to, v čí náruči frontman skončí, a dámy si ho mezi sebou doslova přehazovaly jako horký brambor. Kuba to přežil bez úhony a s úsměvem, ale ochranka měla pro jistotu oči na stopkách.
Z úplně jiného soudku byl pak vizuální vrchol koncertu při baladě Nebeská brána. V ten moment šly všechny emoce na maximum, celé zaplněné náměstí vytáhlo mobilní telefony a rozsvícená světla vytvořila z centra Uherského Hradiště magické moře hvězd. Frontman tak mohl bez problému diktovat tempo a celé náměstí mu zobalo z ruky každé slovo. Sborové zpěvy se rozléhaly mezi historickými fasádami, přehlušovaly i samotný aparát a jasně stvrdily, že první večer nasadil laťku pro zbytek festivalu proklatě vysoko.
Pro metalové srdce to sice byl možná žánrově měkčí start, ale po stránce energie, produkce a kontaktu s lidmi to byla naprosto profesionální rocková show světového formátu. První večer Slováckého léta dostal přesně to, co potřeboval tedy pořádný elektrický šok na probrání. Pokud to takhle půjde dál, máme se v Uherském Hradišti na co těšit.
Velké díky patří organizátorům za skvělý servis a parádní organizaci celého úvodního dne a vám všem v kotli za neskutečnou atmosféru, kterou jste vytvořili. Protože přesně o tom to je. Léto je v nás!